Cuma , Eylül 22 2017
tren
Anasayfa / ÖDEME SİSTEMLERİ / Kart Kabulünde İşyerleri Komisyon Talep Edebilir mi ?

Kart Kabulünde İşyerleri Komisyon Talep Edebilir mi ?

kart komisyonHayatın olağan akışında, alışveriş esnasında sık sık karşılaştığımız bir cümle vardır. Kart ile ödeme yaparsanız şu kadar, nakit olursa bu kadar… Genel olarak ülkemizde ürünlerin fiyatları kart ile ödeme yaptığınızda farklı, nakit ile yaptığınızda farklıdır. Bazen ise kart ile ödeme yapmak istediğinizde bazı işyerlerinde pos cihazları sürekli arızalıdır veya direkt olarak işyeri pos cihazı olduğu halde kart ile ödeme almayı reddeder.

Peki bu durum yasal mıdır ?

5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nun 17. maddesine göre;

Kartın kontrol ve kabulü

MADDE 17 – Üye işyerleri, kart hamillerinin yapmış oldukları mal ve hizmet alımlarının bedelini banka kartı ya da kredi kartı ile ödeme taleplerini kabul etmek zorundadır. Bu zorunluluk indirim dönemlerinde de geçerlidir. Üye işyerleri, kart hamilinden kartın kullanılması dolayısıyla komisyon veya benzeri bir isim altında ilave bir ödemede bulunmasını isteyemez. Bu hükme aykırı davranılması halinde, üye işyeri anlaşması yapan kuruluşlar tarafından üye işyeri sözleşmesi feshedilir ve bir yıl süreyle yeni bir sözleşme yapılamaz.

Kart kabulünde işyerlerinin komisyon talep etmeleri yasaktır. Sadece bir istisna var. Devlet işyerlerinde amme alacaklarının kredi kartı / banka kartı ile ödenmesi halinde kart hamilinden komisyon talep edilebilir.

Kart ile ödeme yaptığınızda işyerinin sizden komisyon talep ettiği veya aldığı durumla karşılaştığınızda, ne yapılması gerekir ? Prosedür nasıl işler ?

  • Bir dilekçe ile kartınızın ait olduğu bankaya yazılı olarak müracaat ederek satış belgesi ve fatura veya perakende satış fişi ile veya yazılı beyan ile aradaki farkın kanıtlanması gerekir.
  • Dilekçe bankaya ulaştığında, eğer kartınızın bankası ile işyerinin sahip olduğu posun bankası farklı ise ; yazışma yolu ile kart bankası konuyu pos bankasına iletir. Aynı ise, direkt olarak işleme alarak incelemeye başlar.
  • İncelemenin sonucunda işyerinin kart kabulünde komisyon aldığı tespit edilirse, komisyon olarak haksız alınan tutar işyerinden tahsil edilir ve tutar karta iade edilir. Aynı zamanda işyeri bankası tarafından yazılı olarak uyarılır.
  • Benzer bir uygulamanın aynı işyeri tarafından ikinci kez yapılması halinde işyerinin sözleşmesi bankası tarafından iptal edilir ve BKM‘ye bildirim yapılır.
  • BKM’ye yapılan bildirim tarihinden itibaren 1 yıl süre ile, işyeri ile hiçbir banka tarafından pos sözleşmesi yapılamaz.

Kart kabulünde komisyon talep eden işyerleri için yaptırımlar bakıldığında oldukça ağır. Yeter ki kart sahipleri olarak bilinçli olalım, sonuna kadar haklarımızı arayalım.

Hakkında ibrahim kudret elçiboğa

With over 12 years of experience in banking, chargeback management and fraud detection and prevention. I have a long track record of successfully investigating chargeback trends, implementing effective anti fraud programs and developing new models to answer fraud departments need. I joined Atlasglobal in 2014 and currently serve as Fraud and Chargeback Manager.

Check Also

Türkiye’de Elektronik Ticarette En Çok Tercih Edilen Ödeme Sistemleri

  1995 ve sonrasında hareketlenmeye başlayan e-ticaret trendi ödeme sistemlerinde ciddi değişiklikler yaratmış ve ayrıca tüketicilerin alışverişteki …